הדברת מכרסמים

הדברת מכרסמים

הדברת מכרסמים – נלחמים עם סכין בין השיניים

זן של מזיקים ביתיים שנחשב כבעייתי במיוחד הוא בעצם, החוליה הגדולה ביותר במשפחת היונקים,שאליה, למי שלא יודע, גם אנו משתייכים ומדובר על מכרסמים. בדיוק כפי שאנחנו לא אוהבים, בלשון המעטה, את כל קרובינו ומכרינו, כך גם אין צורך שנרגיש רגשות מיוחדים כלפי קרובינו ההולכים על ארבע ובניגוד לקושי שבסילוק הדודה מפתח תקווה מהסלון שלנו, הרי שלשם סילוק עכבר או חולדה לא נמצא שום קושי בשימוש באמצעי הדברת מכרסמים, ויהיו רעילים ומכאיבים ככל שיהיו.

מגיפת מכרסמים בבית פרטי או בשטח חקלאי היא עניין רציני ולא פשוט. מעבר לעובדה כי רוב רובם של המכרסמים ניזון מתוצרת חקלאית ולכן יכולים להוות מכת מוות לגידולים חקלאיים, הרי שהם יכולים לשאת מחלות ונגיפים המסוכנים לבני האדם וגם לחיות מחמד. נכון ששימוש באמצעי הדברת מכרסמים הוא אופציה, אך השגת התוצאות המקוות אינה פשוטה ואינה קלה כלל ועיקר.

כמו כל שאר היונקים בטבע, גם מכרסמים ניחנים באינטליגנציה שכלית לא קטנה, והם מסוגלים להפנים פעולות, לחשב מהלכים של מעשה ותוצאה וללמוד מכך לפעמים הבאות ובעיקר להיות זהירים ומחושבים בעת סכנה לחייהם. שימוש במלכודות ובפיתיונות יכול להיות יעיל לפעם או לפעמיים, ולאחר מכן, מכרסמים בוגרים ומנוסים כבר יידעו להתרחק מהם ולהזהיר את הדור הצעיר והפזיז מפני הפיתוי הטעים והקורץ.

ההבנה הזו, כי מכרסמים מסוגלים לבצע מהלכים טקטיים ושכלתניים, הביאה את האדם, הנבון יותר בכל מובן, לחפש דרכים ואמצעים חדשים לשם הדברת מכרסמים ולשם ההתגברות על יכולת הפקת הלקחים של היונק המטריד. אחת מהדרכים הפופולאריות ביותר היא השימוש בגלילי רעל נוגד קרישה, שגורמים לאיבוד דם מאסיבי ולחוסר איזון במערכת הלימפה של המכרסם ריסוס מה שמביא למותו לאחר מספר ימים, ולא מאפשר לשאר הקבוצה לקשר את המזון המורעל עם סיבת המוות, ולכן זהו אקט יעיל מהבחינה הזו. מצד שני, הרעל הזה בעייתי גם לבני האדם, שהרי גם אנו יונקים בעלי אותה מערכת דם, ובעיקר לחיות המחמד, העלולות לאכול אותו או לאכול את המכרסם המורעל. צריך להיזהר ולהיות ערניים בכל פעם שמשתמשים בחומרים מעין אלו.

 
קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני