התפתחותו של ענף ההדברה

הדברות למען איכות חיים

התפתחותו של ענף ההדברההיום שאנו נתקלים בנמלים בביתנו או במכרסמים אנו רואים אותם כמטרד שמציק לנו בשגרת היום יום, בעבר הם היו יותר מסתם הצקה, הם היו ממש סיכון חיים לאדם כאשר מזיקים אלו פלשו למקורות המזון שלו והדביקו אותו במחלות חשוכות מרפא. אחד מהשינויים המהותיים שעבר האדם הוא היכולת לנטרל את המזיקים מלסכן את בריאותו . בעבר וגם כיום המזיקים בעצם נלחמו באדם על שטחי המחייה שלו ממש כמו בכל תחרות בטבע. המזיקים הללו כמו חרקים ומכרסמים משגשגים בקרבת האדם, כי לידו הם זוכים להגנה מפני טרף ומהמזון שהוא משאיר.

התפתחותו של ענף ההדברה

ההדברה בקריות לדוגמה קיבלה תאוצה בהתפתחות שלה בשנים האחרונות עקב פיתוחים טכנולוגים משמעותיים. כיום ניתן לייצר באופן כימי רעלים מיוחדים שמשמידים רק את המזיקים ולא פוגעים באדם. בעבר השימוש בכימיקלים היה גורם לזיהום סביבתי חמור באזור מגוריו של האדם. אחת החסרונות של הדברה בעזרת כימיקלים היא העמידות שחרקים מסוימים מפתחים בפני החומר הרעיל, ולכן פותחו שיטות נוספות אלטרנטיביות לשיטה הכימית שעוזרות לסלק את המזיקים מביתכם. שיטה שכזו למשל היא השיטה האלקטרונית שבעזרת מכשיר שמשדר תדרים של גלי קול ( שרק המזיקים יכולים לשמוע) החרקים מקבלים סימנים של סכנה והם בורחים מהאזור.

ההדברה האורגנית

כתוצאה מהמודעות הגוברת היום של החסרונות בשימוש בהדברה כימית עם החומרים הרעילים, התפתחה בשנים האחרונות הדברה אורגנית. היתרונות של השיטה הזו הם ברורים ,המזיק לא מפתח עמידות מפני החומרים הטבעים. בעזרת השימוש בחומרים שנוצרו בתהליכים טבעיים (לרוב מן הצמחים) אפשר להעלים את המזיקים ללא השארות של טבעית אצבע של חומרים מסוכנים . ההדברה בנהריה לדוגמה עושה שימוש לא רק בחומרים אלה גם בציוד כמו מלכודות מתוחכמות וכלים לתפיסת המזיק .

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני